چگونه می توان فهمید کسی مخفیانه از رایانه ما استفاده می کند یا نه؟

ULTRABOOK 2 IN1 LATITUDE 5300

راه هایی وجود دارد که مطلع شویم کسی استفاده مخفیانه از رایانه ما میکند. هیچ کس حاضر نیست حریم شخصی خود را با به اشتراک گذاشتن رایانه شخصی خود با دیگران، از دست بدهد. با این حال، هنگامی که این کار را انجام می دهید همه شبکه های اجتماعی شما و سایر فایل های خصوصی تان و راه دسترسی به آن ها در اختیار دیگران قرار می گیرد و شما نمی توانید مطمئن باشید که دیگران از آن به درستی استفاده می کنند. بنابراین بهتر است اقداماتی را انجام دهید که به شما کمک می کند شخصی که از رایانه شما استفاده می کرده است را بشناسید.

استفاده مخفیانه از رایانه

در این مقاله دلیران با معرفی ۴ ابزار کاربردی روش‌های گوناگون ردیابی کار ها در کامپیوتر را توضیح خواهد داد.

اگر کامپیوتر شما هم آنچنان شخصی نیست و می‌خواهید مطمئن باشید که دیگران در استفاده از لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما حریم خصوصی‌تان را نقض نکرده‌اند، این مطلب را از دست ندهید.

 

۱. Revealer Keylogger

استفاده مخفیانه از رایانه 

استفاده مخفیانه از رایانه

اگر می‌خواهید بدانید که دیگران در حین استفاده از کامپیوتر شما چه کلید‌هایی را روی کیبورد فشار داده‌اند می‌توانید از Keylogger ها استفاده کنید. در واقع Keylogger ها برنامه‌های منحصر به فردی هستند که فعالیت کیبورد را تحت نظر می‌گیرند و همه کلید‌هایی که فشرده می‌شوند را در جایی ذخیره می‌کنند.

 

البته Keylogger ها عمدتا برای اهداف خرابکارانه مورد استفاده قرار می‌گیرند اما شما هم می‌توانید از آن استفاده کنید تا متوجه شوید دیگران چه چیز‌هایی را تایپ کرده‌اند. روش یاد شده ساده‌ترین راهکار برای این است که متوجه شوید دیگران با استفاده از کامپیوتر شما چه چیز‌هایی تایپ کرده‌اند.

نرم افزار Revealer Keylogger کاملا رایگان است. این ابزار کاربردی همه کلید‌های فشار داده شده در کامپیوتر را ردیابی و ذخیره‌سازی می‌کند. همچنین به طور دقیق مشخص می‌کند که هر کلید روی کیبورد در چه زمانی فشار داده شده است.

یکی از مزیت‌های خوب این نرم افزار آن است که می‌توان برنامه را از چشم دیگران مخفی کرد. در واقع با انجام این کار کسی متوجه نمی‌شود که چنین برنامه‌ای فعال است. هر زمان که بخواهید از برنامه استفاده کنید کافیست کلید‌های Ctrl + Alt + F9 را فشار دهید تا لاگ‌های ثبت شده را مطالعه کنید.

 

این نرم افزار دارای نسخه پریمیوم هم هست که می‌تواند زمان فشار داده شدن کلید‌های کیبورد را تشخیص داده و به صورت مخفیانه از صفحه عکسبرداری کند. لازم به ذکر است که به خاطر پیشینه‌ی مخرب نرم افزار Keylogger و به این دلیل که عمدتا از آن برای جاسوسی استفاده می‌شود؛ توسط آنتی ویروس‌ها و نرم افزار‌های امنیتی به عنوان یک برنامه ناسالم شناسایی خواهد شد.

دانلود Revealer Keylogger (رایگان، تنها نسخه ۳۲ بیتی)

 

۲. All In One Keylogger

استفاده مخفیانه از رایانه 

استفاده مخفیانه از رایانه

اگر به دنبال ویژگی‌ها و امکانات بیشتری هستید بد نیست با چند نمونه دیگر از اینگونه نرم افزار‌ها (البته غیر رایگان) آشنا شوید. یکی از گزینه‌های بسیار خوب در این زمینه All In One Keylogger نام دارد که مانند اپلیکیشن شماره ۱ این مطلب می‌تواند کلید‌های فشار داده شده در کامپیوتر را تشخیص دهد.

علاوه بر این، لاگ این نرم افزار کاملا پیشرفته است و برخورداری از فیلتر‌های متعدد باعث می‌شود که بتوانید به راحتی لاگ‌های ثبت شده در کامپیوتر را به صورت مخفیانه به ایمیل یا سرور‌های FTP مختلف ارسال کنید.

علاوه بر این، نرم افزار یاد شده می‌تواند اسکرین‌شات و حتی صدای اطراف را از طریق میکروفون ذخیره سازی کند. این اپلیکیشن دارای نسخه رایگان ۷ روزه است اما برای این که بتوانید برای همیشه از آن استفاده کنید باید با هزینه ۶۹.۹۵ دلاری آن را بپردازید.

دانلود اپلیکیشن All In One Keylogger (قیمت ۶۹.۹۵ دلار، تنها دارای نسخه ۳۲ بیتی)

 

۳. SpyAgent Spy Software

استفاده مخفیانه از رایانه 

استفاده مخفیانه از رایانه

ـ

دانلود SpyAgent (قیمت ۶۹.۹۵ دلار. تنها دارای نسخه ۳۲ بیتی)

 

۴. iSpy – ضبط خودکار و مخفی وبکم

استفاده مخفیانه از رایانه 

استفاده مخفیانه از رایانه

 

یک نرم افزار دیگر تحت عنوان iSpy وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید به طور مخفیانه وقتی پای کامپیوتر نیستید، از وبکم آن استفاده کنید و از محیط اطراف فیلمبرداری نمایید. این نرم افزار رایگان و متن باز دارای الگوریتم‌های پیچیده‌ای است که می‌تواند حرکت را تشخیص دهد و طوری تنظیم شود که فقط در زمان‌های مورد نیاز صحنه‌های مختلف را ضبط کند.

 

یکی دیگر از ویژگی‌های نرم افزار یاد شده این است که می‌تواند به طور خودکار فیلم‌های ضبط شده را روی اینترنت آپلود کند. وقتی iSpy را نصب می‌کنید از شما اجازه دسترسی به دوربین کامپیوتر را درخواست می‌کند. بعد از اجابت این درخواست، می‌توانید نواری سبز رنگ را در پایین آن مشاهده کنید.

این نوار سبز در واقع نشان دهنده میزان تشخیص‌های ثبت شده توسط iSpy است. هر چقدر iSpy حرکت بیشتری را تشخیص دهد، نوار سبز رنگ پر تر از قبل خواهد شد. به محض این که نوار سبز رنگ به قرمز تغییر کند، iSpy فیلمبرداری را آغاز خواهد کرد.

همانطور که گفتیم اپلیکیشن یاد شده کاملا رایگان و متن باز است.

دانلود iSpy (دارای نسخه‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی)

 

چند نکته مهم

اپلیکیشن‌های معرفی شده در این مطلب می‌توانند کاربرد‌های نامناسب هم داشته باشند و از طرفی به خاطر ذات جاسوسی بودنشان، با نرم افزار‌های امنیتی کامپیوتر مثل آنتی ویروس‌ها دچار مشکل می‌شوند و عمدتا آلوده شناخته خواهند شد.

هدف این مطلب آشنا کردن مخاطبین با این نرم افزار‌ها بوده و هرگونه استفاده نا به جا از آن‌ها بر عهده مصرف کننده است. از طرفی آشنایی با اینگونه اپلیکیشن‌ها می‌تواند باعث شود مطمئن شوید که کسی فعالیت‌های شما در کامپیوتر را زیر نظر ندارد.

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *