عوارض وابستگی نوجوانان به گوشی‌های هوشمند

DELL XPS 13-9380

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که ۲۳ درصد از نوجوانان، رابطه‌ای ناکارامد با گوشی همراه خود دارند که به شدت بر سلامت روان آن‌ها تاثیر می‌گذارد. البته تحقیقات مشخص نکرده است که استفاده از تلفن همراه باعث چنین مشکلاتی می‌شود یا خیر. دکتر نیکولا کالک (Nicola Kalk) از داشنگاه کینگ می‌گوید:

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشی

به نظر می‌رسد که بخش کوچکی از نوجوانان و کودکان الگوهای رفتاری مشخصی دارند که ما آن‌ها را به عنوان نوعی اعتیاد می‌شناسیم. کیفیت شواهد موجود مطلوب نیست ولی آن قدر خطرناک است که بسیاری را نگران کند.

 

 

سری جدید لپ تاپ ال جی گرم با پردازنده نسل 10 اینتل معرفی شد

 

 

محققین برای این منظور، ۴۲ هزار کودک و نوجوان آسیایی، اروپایی و آمریکایی را تحت ۴۱ آزمایش مختلف قرار دادند و نتایج را در مجله علمی ‌BMC Psychiatry چاپ کردند. این محققین از داوطلبین به منظور بررسی فراگیر شدن استفاده ناکارمد از گوشی هوشمند استفاده کردند. همچنین الگو‌های رفتاری مانند مضطرب شدن در صورت نبودن گوشی و همچنین نادیده گرفتن فعالیت‌های جانبی به منظور استفاده از گوشی هوشمند را نیز پایش کردند.

با در نظر گرفتن تمامی جوانب، محققین به این نتیجه رسیدند که از هر ۴ کودک و نوجوان، یک نفر در استفاده درست از گوشی هوشمند خود مشکل دارد. همچنین دختر‌های نوجوانی که اواخر دهه دوم زندگی خود را می‌گذرانند، الگو‌های رفتاری به مراتب شدیدتری از خود نشان داده بودند.

 

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشی

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشی هوشمند

عوارض وابستگی نوجوانان به گوشی

با بررسی داوطلبان، محققین توانستند به این نتیجه برسند که این رفتارها در کودکان ثروتمندتر بیشتر رخ می‌دهد. دلیل آن‌هم دسترسی زودتر به تکنولوژی و گوشی هوشنمد عنوان شده بود. همچنین افرادی که اعتماد به نفس کم‌تری دارند یا احساس تنهایی می‌کنند، وابستگی بیشتری به گوشی هوشمند خود نشان داده‌اند. علاوه بر این، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اعتیاد به اینترنت، فیسبوک و خریدهای اینترنتی افراط گرایانه و همچنین اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی و سیگار نیز در این افراد وجود دارد و به نوعی این دو مکمل یکدیگر هستند.

در ادامه نتایج تحقیقات می‌بینیم افرادی که استفاده ناکارامدی از گوشی هوشمند خود دارند، احتمالا دچار افسردگی نیز می‌شوند که شیوع آن، ۳ برابر بیشتر از دیگر بیماری‌های روانی است. علاوه بر افسردگی، اضطراب، استرس و ضعف تحصیلی نیز به عنوان عواقب استفاده نادرست از گوشی هوشمند عنوان شده است.

با این حال گفته می‌شود که بررسی‌ها و مطالعات بیشتری نیاز است تا استفاده از گوشی به اعتیاد نسبت داده شود و برای این منظور باید الگوی‌های رفتاری دیگری نیز مورد بررسی قرار گیرد. همچنین باید دید که آیا این اعتیاد باعث خود آزاری و شیوع دیگر اثرات جانبی اعتیاد می‌شود یا خیر.

محققین می‌گویند که فراگیر شدن استفاده از گوشی هوشمند در زندگی روزانه، عواقب ذهنی و روانی به مراتب بدتر از بازی‌های اینترنتی دارد. هدف بعدی این محققین این است که مطمئن شوند آیا استفاده از تلفن هوشمند اعتیاد آور بوده یا کلا استفاده از گجت‌های این چنینی مشکل زاست.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید⇓

         فیسبوک دلیران   aparat deliran

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *