پردازنده 4000G|AMD از پردازنده های خانواده ی 4000G با هسته ی ZEN 2 رونمایی کرد

پردازنده 4000G
پردازنده 4000G
پردازنده 4000G

AMD به تازگی خانواده‌ی جدید رایزن ۴۰۰۰G را برای پردازنده‌های دسکتاپ خود بر اساس هسته‌های Zen 2 معرفی کرده است. خانواده گفته شده معادل پردازنده‌های سری رایزن ۴۰۰۰ مخصوص لپ‌تاپ می‌شود که در اوایل سال جاری میلادی معرفی شده بودند و از قابلیت‌هایی مانند گرافیک یکپارچه بهره می‌برند. پیش از این پردازنده‌های دسکتاپ AMD از هسته‌های Zen پلاس استفاده می‌کردند و عملاً از نسل مخصوص لپ‌تاپ عقب مانده بودند. هسته‌های Zen 2 از معماری ۷ نانومتری بهره می‌برند و می‌توانند رقیب جدی برای محصولات اینتل باشند.

مشخصات پردازنده‌های جدید AMD

به نقل از وبسایت gadgetnews در میان پردازنده‌های جدید سری رایزن ۴۰۰۰G محصولات در طیف چهار تا هشت هسته دیده می‌شود که همگی از قابلیت Hyper Threading بهره می‌برند. همچنین برای تمامی مدل‌ها، نسخه‌ی GE نیز عرضه خواهد شد که توان طراحی گرمایی ۳۵ وات به جای ۶۵ وات را خواهد داشت که به هزینه‌ی کاهش فرکانس پایه و کلاک شده، تمام می‌شود. می‌توان گفت که پردازنده‌های هشت هسته‌ای سری G برای کاربران خانگی در نظر گرفته شده است در حالی که سری Pro برای کسب و کارهای حرفه‌ای مناسب خواهد بود. از قابلیت‌های سری Pro می‌توان به رمزنگاری حافظه و خدمات پس از فروش گسترده‌تر اشاره کرد.

رایزن 4000G
پردازنده 4000G

 سری رایزن ۴۰۰۰G می‌تواند در بخش مولتی ترد تا ۲.۵ برابر عملکرد بهتری را نسبت به سری‌های ۳۲۰۰G و ۳۴۰۰G از خود نشان دهد. همچنین در مقایسه با پردازنده‌ی اینتل Core i7-9700 می‌تواند ۵ درصد عملکرد بهتر در بخش تک ترد و ۳۱ درصد عملکرد بهتر در زمینه‌ی مولتی ترد ارائه دهد. عرضه وقتی بر اینتل تنگ‌تر می‌شود که بدانید پردازنده‌های گرافیکی جدید رادئون می‌توانند تا ۲۰۲ درصد سریع‌تر از UHD Graphics 630 ساخت اینتل عمل کنند که در Core i7-9700 به کار رفته است. البته AMD در گذشته نیز توانسته بود عملکرد بی‌نظیری در گرافیک‌های یکپارچه ارائه دهد به طوری که نسل جدید نسبت به ۳۴۰۰G تنها ۶ درصد در زمینه‌ی گرافیکی بهبود عملکرد پیدا کرده است.

پردازنده 4000G
پردازنده 4000G

اولین گزینه‌ی مطلوب برای کاربران خانگی Ryzen 7 4700G خواهد بود که از ۸ هسته و ۱۶ ترد بهره می‌برد. توان طراحی گرمایی آن ۶۵ وات اعلام شده است و با فرکانس پایه‌ی ۳.۶ گیگاهرتز فعالیت می‌کند که امکان افزایش آن تا سقف ۴.۴ گیگاهرتز در حالت بوست شده، وجود دارد. ۱۲ مگابایت حافظه‌ی کش و ۸ هسته‌ی گرافیکی رادئون از دیگر مشخصات آن هستند.

اما نسخه‌ی کم مصرف‌تر با نام ۴۷۰۰GE از توان طراحی گرمایی ۳۵ وات، فرکانس کاری ۳.۱ گیگاهرتز و حداکثر فرکانس کاری ۴.۳ گیگاهرتز بهره خواهد برد. همچنین Ryzen 5 4600G و ۴۶۰۰GE نیز از استراتژی مشابه استفاده می‌کند اما هر کدام ۶ هسته حقیقی و ۱۲ ترد را همراه با ۱۱ مگابایت حافظه‌ی کش دارا هستند. نسخه‌ی معمولی از فرکانس پایه‌ی ۳.۷ و بیشینه‌ی ۴.۲ گیگاهرتز استفاده می‌کند درحالی که ارقام مذکور در نسخه‌ی کم مصرف به ۳.۳ و ۴.۲ گیگاهرتز می‌رسد.

 

در نهایت Ryzen 3 4300G و ۴۳۰۰G با ۴ هسته‌ی حقیقی و ۸ ترد عرضه می‌شوند و از توان طراحی گرمایی مشابه با سایر اعضای خانواده‌ی خود بهره می‌برند. هر دو پردازنده ۶ مگابایت حافظه‌ی کش دارند و پردازنده‌ی گرافیکی آن‌ها نیز به ۶ هسته مجهز شده است. فرکانس کاری پایه‌ی نسخه‌ی عادی ۳.۸ گیگاهرتز و نسخه‌ی کم مصرف ۳.۵ گیگاهرتز اعلام شده است که در حالت بوست شده به ۴ گیگاهرتز دست پیدا می‌کنند. تمامی محصولات گفته شده از رابط PCIe 3.0 پشتیبانی می‌کنند و با مادربردهای سری ۵۰۰ سازگار خواهند بود.

امکان خرید پردازنده‌های خانواده‌ی ۴۰۰۰G توسط عموم کاربران وجود نخواهد داشت و تنها در اختیار سازندگان بزرگ رایانه‌های شخصی مانند DELL و HP قرار خواهند گرفت. البته گفته می‌شود که AMD قصد دارد در آینده‌ی نزدیک چنین محصولاتی را به دست خریداران حقیقی نیز برساند. تاکنون جزئیاتی پیرامون قیمت‌گذاری پردازنده‌های جدید اعلام نشده است. البته هسته‌های Zen پلاس به طور کامل کنار گذاشته نشده است و در پردازنده‌های ارزان قیمت سری Athlon به کار گرفته خواهند شد.

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *