عرضه کامپیوتر کوچک و ابری جهان با وزن 60 گرم توسط شرکت علی بابا

به‌تازگی کامپیوتر ابری بسیار قدرتمندی توسط کمپانی علی بابا معرفی شده که ابعاد آن به‌اندازه کف دست انسان است و گفته می‌شود که این دستگاه می‌تواند آینده کامپیوترهای خانگی را برای ما مشخص کند.

کامپیوتر جدید علی‌بابا به نام Wuying در کنفرانس سالانه Aspara رونمایی شده است. وزن این دستگاه تنها 60 گرم است و عملکرد محاسباتی بسیار بالایی دارد. هنوز مشخصات داخلی آن معلوم نیست اما احتمالا پردازنده در نظر رفته شده آن از نوع پردازنده‌های کمپانی‌ ای آر ام است و درنهایت قرار است تا این سیستم به مرحله فروش انبوه برسد.

علی‌بابا در رابطه با این محصول در بیانیه‌ای اعلام کرده است که:« در محیط وضوح 2K ، تأخیر داده می‌تواند تا 70 میلی‌ثانیه کاهش یابد و به پایین‌ترین سطح در  این صنعت برسد. در محیط ابری، یک نمونه واحد می‌تواند حداکثر 104 پردازنده مجازی و 1.5 ترابایت حافظه مجازی ارائه دهد.»

 عرضه کامپیوتر کوچک و ابری جهان با وزن 60 گرم توسط شرکت علی بابا

همچنین تغذیه این دستگاه از یواس‌بی نوع C است و باتری‌ها در تأمین نیروی آن نقشی ندارند. این کامپیوتر ابری می‌تواند با استفاده از یواس‌بی نوع C به صفحه‌نمایش متصل شده و با استفاده از وای‌فای به شبکه وصل شود. در حال حاضر این کامپیوتر فعلا برای کمپانی چین عرضه شده است.

هنوز مشخص نیست که چه نوع پردازنده‌ای در این سازه قرار گرفته است و تنها اشاره‌ای که علی‌بابا در این زمینه کرده است این است که این دستگاه می‌تواند زمان رندر کردن یک فریم با کیفیت بسیار بالا را تا 90 درصد کاهش بدهد. به‌این‌ترتیب قدرت پردازشی مورد قبولی خواهد داشت.

رایانه جیبی و کوچک، نه تنها برای کاربردهای خانگی، بلکه برای سازمان‌ها و موسسات دولتی نیز گزینه مناسبی محسوب می‌شود. کافی است رایانه به نمایشگر متصل شود و به راحتی می‌توان با آن هر کاری که با کامپیوترهای شخصی قابل انجام است.

البته عملکرد Wuying با کروم بوک گوگل مبتنی بر فضای ابری که نیازی به CPU ندارد، متفاوت است. همچنین کاربران می‌توانند برنامه‌های مورد نیاز خود را از جمله لینوکس، ویندوز و برنامه‌های مختلف دیگر را خریداری و روی این رایانه مورد استفاده قرار دهند.

علاوه بر این کاربران می‌توانند به ویندوز و برخی از نرم‌افزارهای مجاز از قبیل مایکروسافت 365 و ادوبی فوتوشاپ دسترسی داشته باشند.

 

به‌این‌ترتیب می‌توان این سازه را به‌عنوان یک سرور دانست که در نقش کامپیوتر خانگی نیز عمل می‌کند و از عهده این کار به‌خوبی بر خواهد آمد.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

         فیسبوک دلیران   aparat deliran

 

مدیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.