منو اصلی

کش سی پی یو چیست و آشنایی با CPU Cache

کش سی پی یو چیست و آشنایی با CPU Cache

کش سی پی یو یا همان  CPU Cache یک حافظه پنهان سخت افزار است که توسط واحد پردازش مرکزی (CPU) برای کاهش متوسط هزینه دسترسی به داده های حافظه اصلی استفاده می شود.

کش CPU یک حافظه سریع و کوچک است که نزدیک به هسته پردازنده قرار دارد و نسخه هایی از داده ها را از مکان های حافظه اصلی، ذخیره می کند.

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

         فیسبوک دلیران   aparat deliran

 

 

اصولا  سیستم ها دو نوع Memory دارند

 

DRAM یا Dynamic RAM که در ماژول های RAM مورد استفاده قرار می گیرد.

DRAM برای ذخیره  دیتا از تعدادی Capacitor یا ذخیره ساز بهره می گیرد که باید دائما و به طور پویا Refresh شوند تا بتوانند دیتا را ذخیره نمایند.

 نوع دیگری از Memory ها به نام SRAM وجود دارد که به عنوان CPU Cache استفاده می گردد.

از آنجایی که SRAM برخلاف DRAM نیاز نیست به طور دائم Refresh شود، به مراتب سریع تر از DRAM می باشد و بنابراین قیمت بسیار بالاتری نیز دارد.

CPU Cache عبارت است از حافظه ی داخلی CPU و وظیفه ی اصلی آن، ذخیره ی کپی هایی از دیتا و دستورالعمل ها از RAM برای استفاده توسط CPU.

به طور عمده کاری که CPU Cache انجام می دهد، نگهداری داده های معمول که نیاز است CPU به طور مکرر از آن ها استفاده نماید، می باشد.

پس زمانی که CPU نیاز به دسترسی به دیتای مشخصی را دارد، ابتدا سریع ترین Cache خود را بررسی می نماید ، در صورتی که دیتا را یافت از آن استفاده می کند ولی چنانچه داده ی مورد نظر درون Cache نبود، به ناچار به سراغ RAM می رود که سرعت به مراتب کمتری نسبت به CPU Cache دارد.

بنابراین نقش CPU Cache بسیار مهم است زیرا اگر CPU دیتای مورد نظر خود را درون Cache پیدا کند، سرعت سرور یا کامپیوتر شما بسیار بالاتر خواهد رفت.

به طور کلی هدف استفاده از Cache داخل CPU ، رسیدن به Performance بیشتر با صرف هزینه ی کمتر می باشد.

 

 اگر CPU از Cache استفاده نکند، چه اتفاقی می افتد؟

در این شرایط، عملکرد سرور بسیار افت می کند زیرا هرچقدر هم که RAM سریع باشد، نمیتواند جای Cache را برای CPU پر نماید و نیازهای CPU را در زمان مناسب پاسخ دهد.

وقتی سرعت CPU از RAM بالاتر باشد، در صورت فقدان Cache، سی پی یو ناچار است زمان هایی را معطل RAM بماند و فعالیتی نداشته باشد. که در این حالت عدم هماهنگی مناسب دو یا چند قطعه سخت افزاری با یکدیگر بوجود می آید.

همانطور که گفته شد نقش Cache برای CPU حیاتی  و به عنوان واسطه ای بین CPU و RAM برای رسیدن به دیتای مورد نیاز در سریعترین زمان ممکن، عمل می نماید و از ایجاد ناهماهنگی بین قطعات جلوگیری می نماید.

تعمیرات تخصصی،خدمات پس از فروش،تعمیر لپ تاپ دل|گارانتی دلیران

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *